Wyposażenie jeźdźca konnego

dnia

Ogromne znaczenie w jeździectwie ma odpowiednie wyposażenie jeźdźca konnego. Strój oraz inne akcesoria powinny mu zapewniać należyty poziom bezpieczeństwa i sprawiać, żeby jazda nie wiązała się z żadnymi uciążliwościami.

Najważniejszy jest toczek, czyli specjalny kask do jazdy. Ma on na celu zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku, gdy dojdzie do nieszczęśliwego upadku. Powinien mieć on trzypunktowe zapięcie oraz specjalny ochraniacz na brodę. Równie ważna jest kamizelka ochronna, która powinna cechować się odpowiednią trwałością i być stosunkowo lekka. Ma ona za zadanie chronić jeźdźca przed otarciami, które mogłyby wystąpić, gdyby upadł z konia.

Do podstawowego ekwipunku jeźdźca należą również specjalne buty. Powinny one przeciwdziałać zapadaniu stóp głęboko w strzemiona. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest gumowe lub skórzane obuwie na niskim obcasie. Aby przeciwdziałać zaczepom, powinny być one niesznurowane. W przypadku, gdy w butach są sznurówki, należy je schować głęboko za wysoką cholewę. Obuwie o stosunkowo miękkiej podeszwie nie będzie powodowało klinowania się stóp w strzemionach.

Bryczesy, czyli specjalne spodnie do jazdy, powinny być pozbawione szwów w miejscach, gdzie stykają się ze skórą konia. Mają one na celu zapobiegać wszelkim otarciom, dlatego zaleca się, aby ich wewnętrzna powłoka była wykonana ze skóry. Bryczesy powinny być odpowiednio zwężone. Niektóre są wzmocnione od strony pośladków, co dodatkowo zapobiega bolesnym otarciom.

Do niezbędnych akcesoriów należą również rękawiczki z trwałego materiału, takiego jak skóra. Doskonale sprawdzają się również te wykonane z wełny i bawełny, jednakże powinny one posiadać stosowne umocnienia w miejscu, w którym jeździec trzyma wodze. Pomocnym narzędziem jest również palcat, którym dotyka się konia w przypadku, gdy wykonuje niekontrolowane ruchy. Dla zaawansowanych jeźdźców zaleca się również zakup ostróg. Jeżeli dana osoba nosi okulary, powinna wyposażyć się ponadto w oprawki z materiału cechującego się dużą trwałością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *