Współczynnik oddawania barw istotnym parametrem oświetlenia

Diody LED wywołały rewolucję w branży oświetleniowej i sposobie, w jaki możemy obecnie wykorzystać oświetlenie do naszych potrzeb. Oświetlenie LED jest specyficzne pod wieloma względami. Jego cechą jest to, że ma wiele różnych parametrów, za pomocą których określane są jego cechy.

Wśród najczęściej spotykanych parametrów na dostępnych w sklepach żarówkach i lampach LED jest zazwyczaj kilka najważniejszych, na czele z barwą światła, liczbą lumenów i ewentualnie mocą odpowiadających im standardowych żarówek. Poza tymi najpopularniejszymi parametrami ważny jest jeszcze jeden, a jest nim współczynnik oddawania barw. Ta wartość często jest pomijana, a to niedobrze. Ma bowiem równie istotny wpływ na to, jak będzie widziane i odbierane oświetlone pomieszczenie.

Współczynnik oddawania barw ma znaczenie

Współczynnik oddawania barw przez źródło światła określany jest skrótem CRI (z ang. colour rendering index). Rzadko kiedy podawany jest on na dostępnych w sklepach żarówkach LED. Dużo częściej używają go profesjonalni producenci oświetlania LED przy wykorzystaniu taśm LED.

Współczynnik ten w przypadku oświetlenia ledowego może być bardzo różny. W coraz rzadziej już dziś używanych tradycyjnych wolframowych żarówkach był on bardzo wysoki, bardzo zbliżony do maksymalnego, więc nie było problemu. Dziś zaczyna dominować oświetlenie LED, a w tym przypadku współczynnik oddawania barw może być już bardzo różny.

Jak współczynnik oddawania barw wpływa na wygląd otoczenia?

Im dane źródło ma gorszy współczynnik oddawania barw, tym bardziej nienaturalne są kolory przedmiotów i otoczenia. Współczynnik ten określany jest wartością liczbową od 0 do 100. Im jest on wyższy, tym bardziej realistycznie wygląda to, co nas otacza.

Za minimalną wartość, przy której odwzorowanie barw jest w miarę realne, uważana jest liczba CRI równa 80. Im bliższa 100, tym lepiej. W każdym przypadku należy dążyć do tego, aby CRI było jak najwyższe, ale są miejsca, gdzie ten współczynnik ma szczególnie duże znaczenie. Takim miejscem są na przykład sklepy, gdzie istotne jest, aby jak najbardziej realistycznie odwzorować kolory ubrań, sprzętu domowego czy innych dóbr. O jak najlepsze diody LED, a jaj najwyższym współczynnikiem CRI warto też zadbać w kuchniach czy miejscach pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *