Nowy Jork to miasto, w którym chciałoby zamieszkać wiele osób z całego świata. Sporo takich osób swoje marzenie zrealizowało. W tym jednym z najsłynniejszych miast świata mieszkają ludzie z całego globu, z różnych krajów i kultur. Dlatego nazywane jest ono tyglem kulturowym i etnicznym.
Kto kocha Nowy Jork, a nie może w nim zamieszkać, często chce mieć namiastkę tego miasta w swoim miejscu zamieszkania. Dlatego nowojorski styl urządzania mieszkań jest tak popularny na całym świecie. I choć mieszają się w nim różne style, to można wskazać na kilka cech charakterystycznych dla nowojorskich wnętrz. To, jak mieszkają nowojorczycy, można podpatrzeć też w kinie czy telewizji.
Nowy Jork – tygiel kulturowy, tygiel aranżacyjny
Mieszkania nowojorczyków są różnorodne i takie same są sposoby na ich aranżację. Cechuje je oryginalność, elegancja i eklektyzm. Wszystko jednak jest połączone gustownie. Ich wspólną jest na pewno wysoka jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrz. W nowojorskim mieszkaniu można spotkać zarówno nowoczesne formy jak i ponadczasowe detale, które wcale nie starzeją się z biegiem czasu.
Nowojorskie mieszkanie klasycznie i nowocześnie
Mieszkania osób przywiązanych do tradycji to miejsce, gdzie zawsze znajdzie się miejsce na duże pikowane meble, wzorzyste tkaniny, poduchy i obowiązkowe – sofę oraz stolik kawowy.
W mieszkaniach nowoczesnych, często będących loftami po fabrykach czy magazynach, dominują proste formy. Z dużymi przestrzeniami i wielkimi oknami sąsiadują odsłonięte instalacje, duże lampy i surowe elementy industrialne.
Kolory i detale
Ściany nowojorskich mieszkań są jednak z reguły klasyczne – najczęściej biel i czerń, czyli barwy uniwersalne. Żywe i dynamiczne kolory wprowadza się poprzez dodatki. Nowojorczycy bardzo lubią też metale wszelkiego rodzaju.
Ważnym elementem mieszkań w tym stylu są lampy. Amerykańskie domy to wnętrza, gdzie niemal nigdy nie oświetla się wnętrz tylko jednym górnym żyrandolem. Lamp jest tam wiele, a każda musi być nie tylko praktyczna, ale i efektowna. Materiały wykorzystywane do ich wykonania to często kryształ i metale właśnie. Nierzadko design lamp inspirowany jest wyglądem przedmiotów codziennego użytku czy różnorakich symboli znanych z otoczenia.