Stół świąteczny inny niż zwykle – pomysły na zastawę

Przed nami święta Bożego Narodzenia, a jak wszyscy dobrze wiemy, w ich trakcie jednym z najważniejszych w polskiej tradycji miejsc w domu jest stół. To wokół niego zbiorą się wszyscy, aby wspólnie zjeść wigilię, a w pozostałe dni również będzie to centralne miejsce wielu domów. Warto zatem nadać mu odpowiednią oprawę, a jednocześnie pokusić się o to, aby dekoracja stołu świątecznego była wyjątkowa i inna niż zwykle.

Zima i jesień to pory roku, które nie rozpieszczają kolorami, dlatego na świątecznym stole warto to zmienić. Wyraziste barwy, jakich można użyć, powinny być jednak stonowane w odcieniu. Idealne będą serwetki czy dodatki w kolorze niebieskim, czerwonym czy fioletowym. Dla kontrastu warto dodać elementy w jasnych, ale ciepłych barwach, jak écru, czy stare złoto. Można też śmiało stawić na elementy w stylu retro czy rustykalnym.

Klimatu świątecznej kolacji czy obiadowi, jak i każdemu posiłkowi, nada odpowiednie światło. Gdy nad stołem brak jest lampy, można śmiało wykorzystać świece czy lampiony. Dobór zależy od preferencji, zarówno jeśli chodzi o same świece, jak i świeczniki. Wybór tego typu rzeczy jest na rynku ogromny, więc można postawić zarówno na nowoczesne kształty, jak i formy vintage.

Nie jest nakazane, aby świąteczne biesiady musiały toczyć się w klimacie zimowym. Można śmiało umieścić na stole elementy nawiązujące do innych pór roku. Najłatwiej będzie o dekoracje jesienne, czyli suszone kwiaty, gałązki, kasztany, żołędzie czy szyszki. Można je udekorować farbami lub sprayami.

W kwestii zastawy można również tworzyć rozmaite zestawienia. Szykowna i delikatna zastawa porcelanowa wcale nie będzie się „gryźć” z grubym ciętym szkłem czy kryształem kieliszków i szklanek. Jeśli zaś chodzi o zastawę, można również pokusić się o nieco ekstrawagancji, choćby poprzez dodanie drobnych dodatków, jak wstążki, oryginalne serwetki czy dekoracje roślinne.

Poza niezbędną zastawą na bożonarodzeniowym stole jest też miejsce na te rzadziej spotykane naczynia jak etażerki czy patery. Mogą one być wykonane z dowolnego materiału, a jednym z najbardziej modnych jest obecnie stal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *