Sposoby na praktyczne i estetyczne oświetlenie schodów

dnia

Schody to ta część każdego domu, która może stanowiąc potencjalne niebezpieczeństwo, jeśli dojdzie do upadku domownika. Oprócz tego, że sama konstrukcja schodów musi być stabilna i wygodna w użytkowaniu, to często musi być też dobrze oświetlona, aby można było bezpiecznie pokonywać schody po zmroku.

Chcąc oświetlić schody, można skorzystać z wielu rozwiązań. Ich dobór zależy oczywiście od umiejscawiania schodów. Czasem wystarczą delikatne lampy doświetlające, a innym razem konieczne jest jasne światło, np. przy schodach piwnicznych.

Dobór oświetlenia schodów

Kupując oświetlenie schodowe należy pamiętać o jednej głównej zasadzie, aby światło nie oślepiało. A jest to częste ze względu na dużą różnicę poziomów. Ponadto lampy należy dobrać do wielkości schodów oraz do ich stylu i wystroju pomieszczenia. Z racji niskiego poboru prądu dziś stosuje się głównie diody LED. W wielu przypadkach schody są bowiem oświetlane od zmierzchu do świtu. Ponadto, oświetlenie z wykorzystanie diod LED jest jednocześnie wydajne i dyskretne.

Kinkiety i oczka schodowe

Te dwa typy lamp schodowych są najpopularniejsze. W przypadku obu rodzajów należy dopasować moc oraz liczbę punktów świetlnych. Kinkiety należy zamontować powyżej poziomu wzroku, aby nie raziły w oczy. Ich światło może być skierowana albo w górę, albo w dół. Z kolei oczka schodowe montuje się tak, aby oświetlały schody, a jeśli promień światła jest skierowany na wszystkie strony, warto rozproszyć go mleczną pokrywą.

Oświetlenie wpuszczane

Na popularności zyskuje oświetlenie wpuszczane w schody na powierzchni lub pod ich krawędzią. To w takich przypadkach szczególnie dobrze sprawdzają się ledowe źródła światła, np. listwy LED. W ich przypadku istotne jest, aby światłu było rozproszone i nie raziło w oczy, oraz aby same oprawy były odporne na czynniki zewnętrzne, w tym na zniszczenie. Te same rodzaje oświetlenia można też stosować na schodach zewnętrznych, oczywiście wybierając modele do zastosowań zewnętrznych.

Instalując oświetlenie schodów, należy pamiętać o wygodnym systemie włączników i wyłączników lub o sterowaniu czujnikami ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *