Oświetlenie ledowe w stajniach

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i rozwoju wsi stajnie jak i wszystkie obiekty w Polsce zgodnie z przepisami powinny spełniać pewne normy, dotyczące utrzymania koni. Są w nim zawarte jasno sprecyzowane przepisy dotyczące warunków hodowli oraz utrzymania zwierząt. Wytyczne dotyczą także oświetlenia stajni.

Jeśli chodzi o odpowiednie oświetlenie pomieszczeń przeznaczonych dla zwierząt, to w pierwszej kolejności należałoby zadbać o to by w stajni było odpowiednio duża świtała dziennego. Bardzo istotne jest aby już w fazie projektowania wziąć pod uwagę potrzeby zwierząt w tej kwestii. W celu zapewnienia koniom odpowiedniej ilości światła zleca się, aby powierzchnia wszystkich źródeł światła dziennego (w tym okien i drzwi) wynosiła przynajmniej 1/15 powierzchni stajni. Funkcjonuje także opinia, że na jednego konia przebywającego w stajni powinien przypadać przynajmniej jeden metr powierzchni okiennej. Dolna krawędź okna powinna znajdować się wysoko nad głową konia: w stajniach dla kuców lub koni ras małych około 160 – 180 centymetrów, dla dużych koni wysokość powinna wynosić ponad dwa metry. Niestety nie każda stajnia jest w stanie sprostać tym wymaganiom, a właściwe oświetlenie jest bardzo istotne ponieważ ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierząt.

Jeśli busynek ma ograniczone źródła światła dziennego, lub po prostu nie są one wystarczające konieczne jest zamontowanie sztucznego oświetlenia. Doskonałym rozwiązaniem jest tutaj oświetlenie ledowe w stajniach. Przyjmuje si się, że siła sztucznego oświetlenie wynosić powinna około 3W/m2 i że powinno być to światło ciepłe. Jeśli chodzi natomiast o konkretne rozwiązania to z powodzeniem można tu stosować lampy, które sprawdzają się w warunkach przemysłowych. Ostatnio bardzo popularne stało się oświetlenie typu high bay led wyposażone w takie rozwiązanie jak żarówka led gu10. Nie jest to jedyny wybór bo oferta lamp tego typu jest szeroka i z powodzeniem też sprawdzą się i inne urządzenia, zwracać należy jednak uwagę na to by były one dostosowane do potrzeb przebywających w stajni zwierząt.

Kolejnym powodem dla którego oświetlenie ledowe w stajniach staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są względy ekonomiczne. Pobór energii elektrycznej w przypadku tego typu urządzeń jest niewielki, a co za tym idzie także koszty oświetlenia całego obiektu są znacznie niższe.

1 Comments Add yours

  1. Ola pisze:

    I tak większość póki co ma tradycyjne oświetlenie, przy sporej ilości budynków gospodarczych i stajni dużego rozmiaru to nieźle prądu ciągnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *