Oświetlenie LED w stadninie koni

Oświetlenie w stajni to bardzo istotny element mający wpływ na zachowanie się i samopoczucie nie tylko ludzi ale przede wszystkim zwierząt. Niedostateczne oświetlenie pomieszczenia sprawia, że staje się ono ponure i mało przyjazne. Konie tak samo jak ludzie do prawidłowego funkcjonowania i zachowania dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej potrzebują światła. Niestety w niektórych stadninach stajnie są niedoświetlone, brakuje w nich nawet okien a jedynym źródłem docierania światła są drzwi wejściowe. Niedobór światła wpływa niekorzystnie m.in. na przemianę materii i wytwarzanie przez organizm witaminy D, ważnej dal układu kostnego, zmniejsza także płodność zwierzęcia . Zmniejsza się także liczba czerwonych krwinek oraz poziomu hemoglobiny we krwi, co pogarsza kondycję fizyczną konia.

Istotnym elementem funkcjonowania stajni jest naturalne światło wpadające przez okna. Powszechnie przyjmuje się, że na jednego konia powinno przypadać około jednego metra kwadratowego powierzchni okiennej. Dolna krawędź okna powinna znajdować się wysoko nad głową konia: w stajniach dla kuców lub koni ras prymitywnych powinna wynosić 160-180 centymetrów, dla dużych koni nawet ponad dwa metry. Niestety nie w każdym tego typu obiekcie istnieje możliwość zapewnienia zwierzętom naturalnego oświetlenia w odpowiednim natężeniu. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest oświetlenie ledowe na stadninie koni. W stajni najlepiej stosować lampy o ciepłym świetle. Analizując i obliczając intensywność sztucznego oświetlenia, przyjmuje się około 3W/m2 powierzchni stajni.

Oświetlenie LED może być stosowane nie tylko wewnątrz budynków, ale także w zewnętrznych częściach stajni. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia, głównie ze względu na niskie koszty eksploatacji.

Podsumowując oświetlenie ledowe na stadninie koni to idealne rozwiązanie zarówno dla mieszkających w niej zwierząt jak i właścicieli obiektu. Kondycja i samopoczucie zwierząt w doświetlonych pomieszczeniach będzie znacznie lepsza niż w zaciemnionych stajniach, natomiast z ekonomicznego puntu widzenia jest to także rozwiązanie dzięki któremu można obniżyć koszty utrzymania obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *