Na samopoczucie ma wpływ mnóstwo czynników, których nie sposób wymienić. Wśród nich jest też i światło. Prostym dowodem na to jest choćby to, że w słoneczne dni mamy więcej energii, a długotrwały brak słońca, na przykład w pochmurne, a do tego krótkie dni, wpływa negatywnie. Tym samym, rodzaj światła w pomieszczeniu, w którym się przebywa, będzie miał niebagatelne znaczenie.
Różne żarówki pod różne potrzeby
W przypadku sztucznego oświetlenia istotnym paramentem jest barwa światła. Będące niegdyś jedynymi dostępnymi na rynku tradycyjne żarówki miały jednolitą barwę, zbliżoną do barwy światła słonecznego. W przypadku nowszych typów oświetlania – świetlówek, a szczególnie oświetlenia typu LED – mamy do wyboru urządzenia o bardzo różnej barwie światło. Ważne jest, aby dopasować odpowiednie do potrzeb, a konkretnie do charakteru wykonywanych w danym pomieszczeniu czynności.
Wśród żarówek i lamp LED dostępne są trzy zasadnicze barwy świtała: zimna, neutralna i ciepła. Każda z nich jest zalecana do innych pomieszczeń. Barwa zimna zalecana jest do obiektów handlowych, barwa neutralna do miejsc pracy, w domu do kuchni. Z kolei żarówki o brawie ciepłej są nieodzowne w pomieszczeniach, w których odpoczywamy i relaksujemy się.
Kelwiny i natężenie światła
Barwa światła podawana jest w jednostkach zwanych Kelwinami, w skrócie K. Im większa wartość, tym zimniejsza barwa światła. Źródła światła o barwie ciepłej mają z reguły wartość w zakresie od 2700 do 3000 K. Barwa neutralna to z reguły 4000 K, a żarówki o zimnej barwie mają wartość powyżej 6000 Kelwinów.
Poza barwą światła istotne jest też jego natężenie. Do pracy i innych aktywności zalecane jest światło o mocniejszym natężeniu, a do miejsc odpoczynku o niższym. W przypadku najpopularniejszych już w tym momencie żarówek LED ich moc określana jest za pomocą liczby lumenów. Im większa liczba, tym więcej światła.
Duży asortyment żarówek, zarówno pod względem rodzaju, barwy światła czy jego natężenia, powoduje, że optymalne dopasowanie go do potrzeb jest dużo łatwiejsze niż to bywało kiedyś.