Oprawy schodowe LED z czujnikiem ruchu – podstawowe parametry

LEDIXoświetlenie schodowe LED, często posiada wbudowany czujnik ruchu, który znacznie zwiększa automatyzację całego układu i jednocześnie pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości energii elektrycznej. Skoro zaś mówimy o oprawach z wbudowanymi czujnikami, to jak łatwo się domyślić, pojawią się nowe parametry, według których będzie można definiować ich pracę. Oprawy schodowe należą do rodziny opraw oświetleniowych, o których przeczytacie na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oprawa_oswietleniowa

Najważniejsze parametry opraw z czujnikiem ruchu

Wbudowany czujnik zmierzchowy

W większości opraw LEDIX z wmontowanym czujnikiem ruchu, pojawia się zainstalowany czujnik zmierzchowy. Znacznie rozszerza on funkcjonalność całego układu, chociażby poprzez funkcję włączania dopiero po zmniejszeniu natężenia światła do określonej wartości. Dlatego taki czujnik, włączy się dopiero wtedy, gdy nastanie zmrok.

oprawy-ledix

Strefa detekcji czujnika

Oświetlenie schodowe LEDIX z wbudowanym czujnikiem ruchu, posiada swoją własną strefę detekcji. Najczęściej kąt tej strefy wynosi aż 120 stopni a maksymalna odległość z jakiej wykrywa on ruch to 2-3 metry. Oczywiście, nie oznacza to, że wszystkie czujniki muszą działać tak samo. Zanim więc zakupimy taki czujnik, dobrze będzie jeśli sprawdzimy w instrukcji wystawionej przez producenta, jaki zasięg działania ma nasz czujnik ruchu.

Czułość wyłącznika zmierzchowego

Oświetlenie schodowe LED z wbudowanym czujnikiem ruchu, często posiada czujnik ruchu o określonej czułości. W ten sposób, użytkownik może sam zdefiniować natężenie światła, po nastaniu którego czujnik zmierzchowy włączy obwód detektora ruchu. Regulację czujnika, najczęściej wykonuje się w oparciu o potencjometr, połączony z fotodiodą odpowiedzialną za pomiar natężenia światła.

Czas podtrzymywania podświetlenia

Czujniki schodowe w oświetleniu LED, mają zwykle możliwość ustawienia czasu, przez który (po zakończeniu ruchu) nasza oprawa będzie świecić. Przeważnie jest to długi czas, od kilku do kilkudziesięciu sekund. Po upływie tego czasu, brak jakichkolwiek wskazań ze strony czujnika ruchu, całkowicie wyłączy źródło światła.

Po więcej informacji na temat opraw schodowych LEDIX wejdź tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *