Od świeczek po oświetlenie LED czyli krótka historia o tradycji zdobienia choinki

Współcześnie Święta Bożego Narodzenia bez przystrojonej choinki są jak Święta bez prezentów i wspólnej rodzinnej kolacji. Mało kto wyobraża sobie je bez ubranego w bombki, lampki i ozdoby zielonego drzewka. Trudno uwierzyć, ale zwyczaj ubierania choinki jest stosunkowo młody, rozpowszechnił się na Starym Kontynencie dopiero ok. dwustu lat temu. W Polsce przyjął się w niektórych obszarach niedawno, bo w II połowie XX wieku. Ozdabianie choinki przechodziło różne etapy. Święta tuż tuż warto liznąć trochę historii i wzbogacić swoją wiedzę o kilka „choinkowych” faktów.
choinka-swiateczna

Najstarsze wzmianki o choince, czyli drzewku ozdabianym na święto Bożego Narodzenia, pochodzą z Alzacji (na granicy Niemiec oraz Francji). Wzmianki pojawiły się w XV-i XVI-wiecznych kazaniach kościelnych, w których krytykowano ten zwyczaj i określano go jako pogański. Informacje z kazań dotyczyły ustawiania w domach iglastego drzewka (sosny, świerku lub jodły przybranego m.in. jabłkami, orzechami i ozdobami). Jednym ze znanych krytyków był teolog Dannhauer, który stwierdził, że „wśród różnych głupstw świątecznych jest także choinka”. Ubieranie drzewka w czasie Świąt Bożego Narodzenia zyskiwało jednak na popularności.

Zwyczaj ubierania choinki szybko rozpowszechnił się w całej Europie. Do Polski przywędrował na przełomie XVIII i XIX wieku. W zaborze pruskim propagowany był przez pruskich żołnierzy i urzędników. Początkowo znany był tylko wśród arystokracji. Choinki trafiły na dwór królewski w XVIII wieku, dzięki Marii Leszczyńskiej. Z czasem przejęła go także szlachta i mieszczaństwo, a najpóźniej mieszkańcy wsi.

Choinkę, a raczej początkowo samą gałązkę zwaną: podłaźnik, podlaźniczka, sad, jutka, przystrajano jabłkami, orzechami, czy ciastkami. Późniejsze ozdoby wykonane były głównie z papieru, bibuły, słomek, koralików, opłatków, wydmuszek jajek.

Oświetlenie choinki używane było w zasadzie odkąd zaczęto praktykować ten zwyczaj. W początkach XVII wieku były to małe świeczki, z miękkiego wosku, które przyczepiano do choinki na drucikach. Świeczki symbolizowały Światłość Jezusa. Związane były również z kultem zmarłych. Takie były początki, kolejnym etapem ewolucji w oświetleniu było pojawienie się pierwszego oświetlenia elektrycznego w 1882 roku. Z początkiem XX wieku elektryczne oświetlenie dotarło również do Europy, jako że był to towar dosyć ekskluzywny w wielu domach jeszcze długi czas ozdabiano choinki świeczkami.

Rynek zaczęły zalewać najpierw tradycyjne lampki choinkowe, a z czasem pojawiła się zaawansowana ekonomiczna technologia i powstały lampki choinkowe led. Obecnie mamy na rynku mnóstwo propozycji świetlistych łańcuchów, w różnych kolorach, kształtach, o różnych funkcjach i miejscach przeznaczenia. Oświetlenie choinki przeszło długą drogę, abyśmy teraz mieli możliwość dowolnego wyboru, korzystajmy zatem i podtrzymujmy naszą piękną tradycję ozdabiania świątecznego drzewka.

Polecam obszerny artykuł na temat tradycji ozdabiania choinek tutaj: https://web.archive.org/web/20140517190253/http://www.kulturaludowa.pl/widok/191/473.

Interesujące dekoracje bożonarodzeniowe znajdziecie chociażby w sklepie amled.pl: https://amled.pl/dekoracje-bozonarodzeniowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *