Lampy przemysłowe LED znajdują coraz większe zastosowanie niemal w każdej branży przemysłowej. Czemu zawdzięczają one swoją popularność? Czy rzeczywiście sprawdzą się w każdej branży? Czy są jakieś przeciwwskazania co do ich stosowania?
Już na samym początku rozważań na temat lamp przemysłowych wykonanych w technologii LED trzeba wyraźnie wskazać, że tego typu lampy nie są dzisiaj już niczym niezwykłym – stają się one niemalże standardem ze względu na zalety, które rekompensują wyższą cenę zakupu w porównaniu do zwykłych żarówek, świetlówek czy jarzeniówek.
Energooszczędność przede wszystkim!
Lampy przemysłowe LED są przede wszystkim jednym z najbardziej energooszczędnych źródeł światła. O ile w przypadku zastosowania jednej lampy w technologii LED oszczędności mogą nie wydawać się duże, tak już w przypadku oświetlenia całej hali produkcyjnej lampami LED oszczędności w skali miesiąca mogą iść w setki złotych! Szacunki dotyczące profesjonalnego oświetlenia LED wskazują, że tego typu lampy pozwalają na oszczędność nawet do 70 procent dotychczas zużywanej energii elektrycznej.
Żywotność lamp LED
Lampy przemysłowe LED są również znacznie bardziej żywotne od innych źródeł światła – w porównaniu do standardowych lamp możemy liczyć na żywotność na poziomie 4-5 razy dłuższym! Tym samym porównywanie cen lamp przemysłowych LED, a zwykłych lamp należy czynić dopiero po odpowiednim powiększeniu cen zakupu do odpowiadających sobie poziomów.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Warto mieć to na uwadze z tego względu, że to właśnie lampy LEDowe zapewniają nie tylko bardziej równomierne oświetlenie miejsca pracy, ale również nie występuje w ich przypadku efekt stroboskopu negatywnie wpływającego na oczy.
Podsumowując, oświetlenie w technologii LED zastosować można niemal w każdej branży – jeżeli jednak przepisy wymagają odpowiedniej izolacji od wilgoci to konieczne jest zastosowanie opraw o odpowiednim współczynniku „IP”.