Kurtyny LED – podstawowe informacje

dnia

Rolą światła jest nie tylko oświetlanie zaciemnionych pomieszczeń lub stwarzanie określonego nastroju. Światło może być również efektowne i upiększać nie tylko wnętrza, ale też elewacje zewnętrzne budynków. Taką rolę właśnie pełnią kurtyny LED, które najczęściej można spotkać w centrach wielkich miast głównie na centrach handlowych i budynkach użyteczności publicznej. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie. Występują bowiem kurtyny zewnętrzne i wewnętrzne.

kurtyny-led

Zacznijmy od wykorzystywanej technologii. Diody LED są energooszczędne, dzięki czemu nie obciążają tak budżetu i mogą być stosowane przez dłuższy czas. Obecnie światło ledowe wypiera często tradycyjne oświetlenie. Są stosowane w żarówkach, sprzęcie oświetleniowym i samochodach. Wspomniane wcześniej kurtyny wewnętrzne charakteryzują się diodami o mniejszej jasności. Kurtyny zewnętrzne zużywają więcej energii przez zastosowane w nich diody o większej jasności. Wynika to po prostu z ich zastosowania. W kurtynach zewnętrznych diody są dużo bardziej wytrzymałe na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Kurtyny LED są najczęściej stosowane jako efektowna oprawa zewnętrznych elewacji budynków. Diody w nich stosowane mogą emitować światło białe ciepłe, białe zimne oraz niebieskie. Światło może być stałe lub można zastosować tzw. efekt flash, który oznacza, że co dziesiąta dioda miga, co daje efekt błyskającej gwiazdki. Tego rodzaju efekt można obserwować głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia, gdy centra handlowe przybierają świąteczne ozdoby.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również kurtyny wykorzystujące efekt wodospadu. Trudno przejść obojętnie obok tego rodzaju iluminacji. W tym wypadku występuje światło białe zimne lub niebieskie.

Kurtyny LED są bardzo łatwe w montażu i można stosować rozmaite konfiguracje. Najprościej złączyć je szeregowo, gdyż są wyposażone w gniazda typu connect. Kurtyny posiadają również kilka wariantów długości, dzięki czemu można je dostosować do różnych powierzchni lub też tworzyć różne kompozycje świetlne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *