Jazda konna jako sport

dnia

Jazda konna stale zdobywa nowych amatorów. To świetna rekreacja, sposób na spędzenie czasu aktywnie i blisko natury. Piękno tej dyscypliny także przyciąga – niewiele jest osób, które nie chciałyby choć spróbować obejrzeć świata z końskiego grzbietu. Jednak jazda konna to nie tylko rekreacja. Istnieje dużo dyscyplin, zawodów, a jazda konna jako sport ma długie tradycje i wciąż prężnie się rozwija. Jakie dyscypliny można trenować?

Nie tylko wyścigi konne

Do najpopularniejszych dyscyplin hippicznych należą oczywiście wyścigi konne. Tory wyścigowe codziennie gromadzą sportowców, właścicieli koni oraz entuzjastów – amatorów. Z tym sportem wiążą się duże emocje i adrenalina, a uprawiające go osoby prezentują najwyższą jeździecką klasę. Jednak wyścigi to nie jedyny sport, jaki można uprawiać w ramach szeroko pojętego jeździectwa.

Kolejną popularną dyscypliną jest ujeżdżenie. Zawody polegają na prezentowaniu szeregu figur i wykonywaniu ich zestawów, dbając o bezwarunkowe posłuszeństwo konia. To sport niezwykle efektowny i elegancki, w którym jeździec i zwierzę muszą stopić się w jedno i świetnie się rozumieć oraz wzajemnie szanować.

Stosunkowo dużym powodzeniem cieszą się też skoki. Równie efektowne jak wyścigi, dostarczają niemałych wrażeń widzom i wymagają wielkiego kunsztu od jeźdźców i ich wierzchowców. Jazda konna jako sport to jednak także mniej znane dyscypliny.

Mniej popularne dyscypliny

Woltyżerka jest sztuką na poły cyrkową. Polega na wykonywaniu różnych figur akrobatycznych na grzbiecie idącego lub biegnącego konia. Figury różnią się poziomem trudności, a sport ten uprawia się przy użyciu specjalnego sprzętu. Coraz większym powodzeniem cieszą się szkółki woltyżerskie dla dzieci. Coraz częściej w Polsce uprawia się też polo, konny sport drużynowy. Są również zawodnicy jeżdżący w stylu western – widowiskowym i pełnym brawurowych sztuczek, a także odbywają się rajdy długodystansowej. Wybór dyscypliny dla siebie nie jest prosty, jednak powinien w tym pomóc dobry trener.

1 Comments Add yours

  1. Marta pisze:

    Uwielbiam koniki, jeżdżę co weekend.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *