Ogród może być piękny, także po zachodzie słońca, trzeba jednak odpowiednio go rozświetlić, można wykorzystać w tym celu reflektory, girlandy ogrodowe, węże świetlne LED oraz dekoracyjne lampiony.
Aranżację oświetlenia ogrodu, najlepiej zacząć od zaplanowania rozmieszczenia poszczególnych źródeł światła. W tym wypadku będziemy potrzebować co najmniej 4 różnych form oświetlenia. Aby dobrze rozświetlić ścieżki i chodniki, warto zaopatrzyć się w świetlenie punktowe, które pięknie podświetlić drogę od dołu. Nie można oczywiście, także zapominać o dokładnym oświetleniu podjazdu do garażu, furtki czy bramy. Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, tak więc światła musi być tyle, abyśmy mogli bez problemu poruszać się po swojej posesji, nie narażając się przy tym na upadek.
Węże świetlne LED można wykorzystać do podkreślenia tarasu, mebli ogrodowych, a nawet oczka wodnego, jeżeli takie posiadamy. Wiele osób wykorzystuje małe reflektorki w hermetycznych obudowach, które doskonale sprawdzą się w ogrodach.
Projekt oświetlenia zawsze należy skonsultować z elektrykiem, który wyda opinię czy nasz plan jest bezpieczny i możliwy do zrealizowania. Jeżeli mamy dużą posesję i zdecydujemy się na użycie bardzo wielu różnych źródeł światła typu węż LED, reflektory, lampy na słupkach itp., najlepiej poprosić o pomoc inżyniera-oświetleniowca, który ma doświadczenie przy iluminacji obszarów zieleni. W ten sposób będziemy mieć pewność, że aranżacja jest wykonana dobrze i jest bezpieczna. Niestety, jeżeli źle rozplanujemy oświetlenie może okazać się, że osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego i ogród będzie miał zaburzone proporcje.
Aranżacja oświetlenia w ogrodzie nie jest łatwym zadaniem, trzeba mieć odpowiednią wiedzę i dobry gust, należy mieć na uwadze różne źródła światła i odpowiednio je ze sobą zestawić. Jeżeli nie czujemy się na siłach wykonać plan oświetlenia na własną rękę, lepiej poradzić się specjalistów. Tego typu usługi nie są zbyt kosztowe, a można uzyskać w ten sposób naprawdę ciekawe efekty.